Čo je koučing a kto je kouč?

Stretli sa už so slovíčkom kouč a koučovanie alebo je to pre Vás niečo nové a neznáme? Alebo ste tieto slová zachytili v športe?

FOTO_W_CO JE KOUCING A KTO JE KOUC

Áno, história koučovania začala v športe. Jednoduchý príklad. Profesionálny bežec – maratónec  – má kouča, ktorý nebude behať namiesto neho. Bude ho však sprevádzať, a ak bude potrebná hoci len malá dávka motivácie, tak kouč bude ten, ktorý ho bude inšpirovať a povzbudí ho aj v tých najťažších chvíľach za jeho vytýčeným cieľom. Kouč je ten, vďaka ktorému bežec získa oveľa viac motivácie a silu pokračovať ďalej. Takže čo robí športový kouč? Motivuje a podporuje zvýšenie výkonu športovca.

A kto motivuje človeka nato, aby bol spokojný a úspešný? Aby dosiahol svoj cieľ efektívne? Aby využil všetok svoj potenciál na dosiahnutie svojho cieľa, či už v osobnostnom rozvoji alebo v profesijnom raste?

John Whitmore vo svojej knihe Koučování píše, že koučovanie uvoľňuje potenciál človeka a umožňuje mu maximalizovať jeho výkon tým, že odstráni vnútorné bariéry. Niekto ich nazýva strachom, niekto obavami, niekto nízkym sebavedomím alebo nízkou sebadôverou. V okamihu, kedy kouč odstráni vnútorné prekážky, klesne vplyv tých vonkajších natoľko, že sa stanú zvládnuteľnými.

Často sa však stáva, že koučing je definovaný a vnímaný ako terapia, konzultácia, tréning alebo mentoring. Ale nie je to tak. Terapeut Vám ponúkne riešenie ako zmeniť postoj. Konzultant Vám ponúkne postup na vyriešenie situácie. Tréner naučí zručnostiam, ktoré sa už pri určitých činnostiach, prípadne procesoch osvedčili a mentor učí vlastným príkladom na základe jeho špecifických skúseností.

A kto je kouč?

Kouč nemá vopred pripravený rozhovor ani prezentáciu. Kouč nehodnotí, nedáva nové rady, nápady ani nové myšlienky. Kouč nepotrebuje o klientovi vedieť všetko o oblasti,  v ktorej klienta koučuje. Je to práve oveľa lepšie, ak o nej kouč vie veľmi málo.

Kouč je expertom na vedenie rozhovoru a je stále v pozícii partnera – v partnerskej spolupráci kouča a klienta.

Kouč prostredníctvom koučovacích otázok pomáha rozvíjať vlastné zdroje klienta, podnecuje premýšľanie klienta a dopomáha klientovi si jasnejšie uvedomiť súvislosti a jeho silné stránky.

Kouč povzbudzuje prekonávať hranice schopností klienta a využíva chyby ako príležitosti naučiť ľudí niečo nové.

Skutočné koučovanie je také, kde agendu/tému si určuje sám klient.

Koučing je proces, počas ktorého prebieha uvoľňovanie a posilňovanie ľudského potenciálu na dosiahnutie určitého cieľa,  prostredníctvom odstraňovania vnútorných bariér.

Koučing je použiteľný v akejkoľvek oblasti života – či už je to kariéra, rodina alebo zvyšovanie výkonu –všetko zamerané na budúcnosť.

Koučing je považovaný za jeden z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť pozitívne zmeny a trvalé výsledky, a ako zlepšiť svoju osobnú a profesionálnu efektívnosť.

Ak sa Vám tento článok a myšlienky v ňom páčili a myslíte si, že poteší a pomôže aj ostatným, budem rada, ak ho budete zdieľať a lajkovať aj na facebooku.

Agáta Kleinová
Volám sa Agáta Kleinová, som koučom a prostredníctvom nástrojov a metód koučovania pomáham ľuďom, aby ich cesta za vysnívaným cieľom bola efektívna - podľa vlastných predstáv a čo najkratšia.
Komentáre