Ako si jednoducho zadefinovať cieľ

Čo chcete v živote dosiahnuť? Čo považujete za svoj najväčší úspech? Kde by ste chceli byť o 10 rokov? Patríte k tým, ktorých tieto otázky zaskočili alebo k tým, ktorí jednoducho a spontánne poznáte odpovede na všetky tieto otázky?

FOTO_W_AKO SI JEDNODUCHO ZADEFINOVAT CIEL

Mnohí z nás si svoj život plánujú. Vedia čo chcú, vedia kde chcú byť o 10 rokov a vidia svoje príležitosti a výzvy. Veľa ľudí však čaká na zmeny vo svojom živote. A čaká … a čaká … A čo tak sa pridať k tým, ktorí si svoje životné aj pracovné ciele plánujú a sú úspešní?

Predstavte si príklad. Chcete ísť na najvyšší štít Vysokých Tatier – Gerlach. Veľmi tam chcete ísť. Viete však, že tam pôjdete peši, viete, že to bude nejaký čas trvať. Aká je pravdepodobnosť, že tam aj dôjdete? Často sa stáva, že aj pri definovaní a dosahovaní cieľov to vyzerá podobne. Vieme čo chceme, veľmi to chceme a napriek tomu sa nám to nedarí zrealizovať. Prečo? Veľmi dôležitým aspektom pri stanovení cieľa je jeho definovanie a následná akcia.

Ako jednoducho zadefinovať cieľ, aby bol realizovateľným?

Definovanie cieľa nezávisí od Vášho vzdelania, ani od toho, či ste boli v minulosti úspešní. Závisí od toho, čo chcete v živote dosiahnuť.

  • Váš cieľ konkretizujte.

Každý cieľ musí byť konkrétny, nie všeobecný. Špecifikujte ho čo najviac do detailov.

  • Váš cieľ pozitívne formulujte.

Je dôležité vedieť čo chcete. Ak však viete čo nechcete, skúste sa zamyslieť nad tým, čo je tým opakom a presne takto formulujte cieľ.

  • Váš cieľ má byť merateľný.

Do cieľa je potrebné nastaviť merateľnosť. Čo je to merateľnosť cieľa? Ak sa chcete posunúť hoci len o malý krôčik, v cieli má byť uvedená hodnota, parameter – nejaké číslo, podľa ktorého určíte, či ste boli pri plnení cieľa úspešní alebo nie.

  • Váš cieľ má byť reálny.

Vás cieľ môže byť veľký. Ak sa Vám ho nepodarí splniť, prichádza demotivácia a možno sa skôr tohto cieľa vzdáte ako sa doň vôbec pustíte. Preto je dôležité rozdeliť si veľký cieľ na menšie časti. Stanoviť menšie – dielčie ciele na dosiahnutie veľkého cieľa.

  • Váš cieľ má byť časovo ohraničený.

Pri definovaní cieľa je dôležité určenie termínu, kedy cieľ splníte. Tak ako rozdelíte veľký cieľ na dielčie ciele, tak aj stanovíte termíny ku všetkým dielčím cieľom a k veľkému cieľu.

Veľmi dôležité je zamyslieť sa ako rozdelíte ciele, ako rozdelíte priority, a ktoré menej dôležité veci zatiaľ presuniete na iný termín, aby ste sa mohli venovať Vášmu cieľu.

  • Váš cieľ musí mať energiu.

Tejto krok v definovaní cieľa je zameraný na hodnoty a princípy. Skúste si odpovedať na tieto otázky: Prečo práve tento cieľ chcem realizovať? Nakoľko je tento cieľ pre mňa dôležitý? Som ochotný kvôli tomuto cieľu vstať ráno skôr z postele? Čo je tým pravým dôvodom prečo chcete na tomto cieli pracovať? Odpovedajte na tieto otázky, aby ste zistili silu a energiu Vášho cieľa.

Verím, že Vás týchto pár dôležitých krokov posunie k Vášmu vytúženému cieľu.

Ako začať na definovanom cieli pracovať a ako sa posunúť ďalej, nájdete v článku “7 KROKOV AKO ZREALNIŤ VÁŠ CIEĽ”.

Ak sa Vám tento článok a myšlienky v ňom páčili a myslíte si, že poteší a pomôže aj ostatným, budem rada, ak ho budete zdieľať a lajkovať aj na facebooku.

Agáta Kleinová
Volám sa Agáta Kleinová, som koučom a prostredníctvom nástrojov a metód koučovania pomáham ľuďom, aby ich cesta za vysnívaným cieľom bola efektívna - podľa vlastných predstáv a čo najkratšia.
Komentáre