7 krokov ako zreálniť Váš cieľ

Boli ste už v situácii, že ste mali presne stanovený cieľ, vedeli ste presne čo chcete, len ste nevedeli s čím a ako začať? Alebo ste už preto urobili aj pár krokov, ale bolo to bez výsledku?

Ako veľmi si želáte zreálnenie Vášho cieľa? Na koľko percent ste rozhodnutí realizovať svoj cieľ? Ak ste na 100% rozhodnutí, že idete uskutočniť svoj cieľ, tak je potrebné, aby ste si našli čas a priestor na tvorbu stratégie k Vášmu cieľu.

FOTO_W_7 KROKOV AKO ZREALNIT VAS CIEL

Táto stratégia môže byť zároveň aj krátkym cvičením s reálnym nastavením Vašich krokov, kde si zároveň usporiadate myšlienky a zamyslíte sa nad jednotlivými krokmi smerovanými k Vášmu cieľu.

1. Definujte si Váš cieľ.

Každý Váš cieľ by mal byť konkrétny, pozitívne smerovaný, merateľný, reálny, termínovo ohraničený a plný energie. Podrobnejšie informácie o definícii cieľa nájdete v článku “Ako si jednoducho zadefinovať cieľ”.

2. Zviditeľnite si Váš cieľ.

V dnešnom svete moderného technického vybavenia je zviditeľnenie cieľa jednoduchou záležitosťou. Skôr znie otázka: Prečo je dôležité, aby bol cieľ viditeľným?

Všetky naše myšlienky, sny a predstavy, ktoré sú následne aj našimi cieľmi sú nehmotné. Ako to celé zhmotniť? Tak, že si ich napíšete, poviete a následne realizujete. Napíšte si Váš cieľ na papier, nastavte to ako tapetu na vašom mobile. Alebo to jednoducho povedzte Vašim najbližším – rodine, priateľom – čím získavate podporu a motiváciu na dosiahnutie Vášho cieľa, a zároveň sa tento Váš cieľ stáva “verejným” sľubom – čo vo väčšine prípadov dodá vysokú dávku motivácie na jeho realizáciu a splnenie.

3. Stanovte si termín plnenia.

Každý Vami stanovený cieľ musí mať termín plnenia – časové ohraničenie, dokedy je potrebné daný cieľ splniť. Ak máte stanovený veľký cieľ, rozdeľte cieľ na drobné – dielčie ciele. Nezabudnite, dosiahnutie veľmi malého cieľa nedáva vysokú dávku energie a radosti. Ak je cieľ zase príliš veľký, tak sa možno doň ani nepustíte a vzdáte sa skôr, ako začnete. Preto je veľmi dôležité rozdeliť a aj termínovo zosúladiť plnenie a realizáciu Vášho cieľa.

4. Vypracujte si plán plnenia.

Spíšte si zoznam, čo všetko je potrebné pripraviť, spracovať, koho osloviť ako postupovať a ako do detailov zrealizovať všetky potrebné úlohy k dosiahnutiu cieľa. Buďte kreatívny. Je to brainstorming. Je veľmi dôležité napísať úplne všetko, čo Vám napadne, čo najviac možností/riešení/ciest.

5. Určte si priority a postupnosť krokov.

To všetko, čo bolo v predchádzajúcom kroku napísané, tu je to potrebné zotriediť a usporiadať. Ako nato? Odpovedajte si na tieto otázky: Čo je to najdôležitejšie? Čo je to menej dôležité? Čím začnem? Čo urobím ako prvé? Druhé …. A čo ako posledné? Práve odpoveďami na tieto otázky si sami určite priority, a zároveň vytvoríte plán a postupnosť krokov, ktoré budete následne realizovať.

6. Choďte do akcie.

A toto je tá najdôležitejšia činnosť zo všetkých. AKCIA. Nastal čas vystúpiť z komfortnej zóny a začať robiť niečo nové, čo Vás povedie k Vášmu cieľu. Ak chcete mať niečo, čo ste nikdy nemali, musíte aj urobiť niečo, čo si nikdy neurobili.

7. Vyhraďte si čas na plnenie Vášho cieľa.

Je verejným tajomstvom, že činnosti, ktoré vykonávame a často opakujeme sa následne stávajú návykom a rutinou. Urobte niečo každý deň. Vyhraďte si čas na plnenie Vášho cieľa. Veľmi rýchlo zistíte, že ak budete na svojich cieľoch pravidelne pracovať, z činností budú bežné návyky, ktoré Vám prinesú radosť a šťastie a vynaložená energia sa Vám určite vráti. Počas cesty za plnením cieľa príde aj obdobie, kde sa Vám nebude dariť plniť kroky ako ste si naplánovali. Začnete o sebe pochybovať, okolie nebude súhlasiť s tým čo robíte, veľa krát sa stane, že budete frustrovaní a demotivovaní a budete sa cítiť úplne bez energie. A tu to väčšina ľudí vzdá.

Buďte iní ako ostatní.

Čo je veľmi dôležité urobiť, keď sa ocitnete v takejto situácii? Pozrite sa na dôvod prečo ste začali. Prečo je splnenie cieľa pre Vás dôležité? Prečo ste boli ochotný vôbec začať tento cieľ realizovať? V článku Ako si jednoducho zadefinovať cieľ“ si pozrite definovanie energie cieľa.

Nevzdávajte sa a pokračujte.

Len tí, ktorí presne vedia čo chcú, sú tými najúspešnejšími.

Ak sa Vám tento článok a myšlienky v ňom páčili, a myslíte si, že poteší a pomôže aj ostatným, budem rada, ak ho budete zdieľať a lajkovať aj na facebooku.

Agáta Kleinová
Volám sa Agáta Kleinová, som koučom a prostredníctvom nástrojov a metód koučovania pomáham ľuďom, aby ich cesta za vysnívaným cieľom bola efektívna - podľa vlastných predstáv a čo najkratšia.
Komentáre